18 Aralık Göçmenler Günü           Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen etkinliğe İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, büyükelçiler ve ülkemizde farklı hukuki statülerle bulunan yabancı uyruklu kişiler katıldı. Etkinlik tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlamıştır.
Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ise konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul da ve Kayseri de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etmiştir. Ayrıca Sayın Atilla TOROS ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç akınlarına tanıklık eden dünyada, bu hareketlilikten en çok etkilenen ülkenin Türkiye olmasına rağmen, kendisine sığınan, sınırları içerisinde yaşamak isteyen kimseyi reddetmediğini ve merhamet elini uzattığını belirtmiştir. Ülkemizde bulunan 3 milyonu aşkın göçmen ve mültecinin, sayılardan ibaret olmadığını, hepsinin ayrı ayrı hikâyesi bulunduğunu belirttikten sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluş tarihi olan 11 Nisan 2013’den bu güne kadar 3 milyonu aşkın insanın hayatına kolaylık getirmek için çabaladıklarını söyledi. Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak Ülkemizde bulunan göçmen ve mültecilerin haklarını korumak ve ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra, onların ülkemize uyumunu sağlayabilmek için de adımlar attıklarını bu kapsamda Türkiye’nin siyasi, tarihi ve sosyo-ekonomik koşulları ile, mevcut durumuyla tutarlı politika geliştirmesine destek olmak ve stratejik öncelik alanları çerçevesinde Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı hazırladıklarını ifade etmiştir.
Türkiye genelinde çeşitli il valilik, ilçe kaymakamlıklarını ve çeşitli üniversiteleri temsilen kurulan stantlarda gerçekleştirilen göçmenlerle tanışma etkinliği sırasında,standımızı temsilen İl Göç İdaresi Müdür Vekilimiz Sebahattin AKGÖZ, İl Göç Uzman Yardımcıları Elif Merve ZENGİN ve Damla Zeynep GÜLÜNAY hazır bulundu.
Etkinlik Valilikler, Üniversitelerin Türkçe Öğrenim Merkezleri, Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının stantlarının gezilmesi ve Göç ve Göçmen Temalı Muyu Resim Yarışması kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerince yapılmış eserlerden oluşan serginin gezilmesi ile sona ermiştir.
Kayıt: 23.1.2017
Güncelleme:13.3.2017
Paylaş


WS05